Zvíře roku 2009 - VÝSLEDKY

1. FERDA hlasy: 47%

Také orangutan Ferda oslavil v roce 2009 kulatiny – v říjnu mu bylo 40 let! Je nejstarším orangutanem, který žije v českých a slovenských zoologických zahradách. Ferda je kříženec bornejského a sumaterského orangutana a je to starý mládenec, který svůj život tráví bez partnerky, ale jak je vidět, nijak mu to nevadí. Pochází z pražské zoologické zahrady a do naší zoo se dostal v roce 2002 v souvislosti s ničivými povodněmi, kdy přišel o střechu nad hlavou. V naší zoo mu chvíli trvalo, než si zvykl na nové prostředí a nové ošetřovatele, ale nyní je jedním z nejpohodovějších zvířat a obě strany vědí, co od sebe mají očekávat. Ferda ke svým narozeninám dostal velice exkluzivní dárek v podobě nové expozice, která nejen jemu, ale i našim Ňuňákům velice zpříjemnila život. Každý tak totiž získal samostatný venkovní prostor, nemusí se tedy střídat po dnech jako dosud, ale všichni si mohou pobyt venku užívat každý den. K jeho narozeninám mu přišla popřát i řada známých osobností, které zároveň slavnostně přestřihly pásku k novému bydlení. Nejvýznamnější z nich byla zpěvačka Petra Černocká, která finančně přispěla k vybudování celé expozice, její manžel Jiří Pracný (oba jsou adoptivními rodiči Ňuninky), dále Kateřina Baďurová a Tomáš Janků, kmotři a adoptivní rodiče Budiho a nakonec herec, kaskadér a příznivce našich orangutanů Zdeněk Srstka.

2. NANGA hlasy: 34%

Dalším skvělým odchovem roku 2009 se stala samička levharta sněžného, kterou herečka Tereza Voříšková pokřtila jménem Nanga. Bylo to poprvé v historii zoo, kdy se zde mládě tohoto druhu narodilo, bylo úspěšně odchováno a navíc návštěvníci měli možnost díky kamerovému systému tento odchov sledovat. Levharty sněžné neboli irbise začala naše zoo chovat v roce 2006 po zásadní přeměně a rekonstrukcí pavilonu šelem. Rodiči mláděte jsou samice Nima, původem ze Zoo Krakov, a zkušený samec Salwin z jihlavské zoo, oba jsou šest let staří. Po počátečním rozpačitém sbližování došlo k páření a po tříměsíčním čekání i k porodu – přesně na Den dětí! V prvních dnech byl pavilon kvůli klidu samice zcela uzavřen, později byla znepřístupněna pouze expozice irbisů. Díky instalovaným kamerám bylo mládě s matkou pod stálým dohledem chovatelů, později i návštěvníků. Malá Nanga prospívala dobře, ve věku jednoho měsíce vážila dva kilogramy a Nima se o ní starala jako zkušená matka. Během dalších týdnů se však objevily problémy s kyčlemi, malé samičce se rozjížděly zadní nožičky, ale díky úpravě povrchu v porodní boudě, pravidelnému rehabilitačnímu cvičení a přirozené aktivitě mláděte se tento problém vyřešil.

3. BLANKA hlasy: 8%

Hned několik zvířat z naší zoologické zahrady se v roce 2009 dožilo kulatého jubilea. Jednou z nich je klisna zebra Hartmannové jménem Blanka, která v červenci oslavila své 25. narozeniny. Je nejen nejstarší zebrou v historii našeho chovu, ale zároveň i třetí nejstarší zebrou tohoto druhu na světě! Její matka Bela pocházela ještě z původního stáda dvanácti kusů, které pocházelo přímo z odchytu z Afriky a které naše zoo získala v roce 1975. Blanka za svůj život přivedla na svět celkem sedm hříbat, která obohatila chov v jiných evropských zoologických zahradách, jako např. ve francouzské Zoo Sigean. Blanka již se stádem nechodí, protože některé klisny byly agresivní a napadaly ji. Na svůj věk se těší celkem dobrému zdraví, ale má problémy s chůzí – pohybuje se ztěžka a pomalu. Je jisté, že v přírodě by již dávno nepřežila, protože by se stala snadnou kořistí predátorů. Oslavy 25. narozenin probíhaly za pozornosti médií a Blanka dostala dort ze samých zebřích dobrot – trávy a vojtěšky, jablek, mrkve a tvrdého pečiva. Tato zebří seniorka vlastně reprezentuje úspěšnost chovu zeber Hartmannové v naší zoo – od roku 1975 se zde narodilo 92 hříbat!

4. MAJDALENKA a APOLENKA hlasy: 5%

Želvy uhlířské chová naše zoo již čtrnáct let, ale ještě nikdy se nepodařilo odchovat mláďata – až v loňském roce! V roce 1995 jsme získali z Brazílie devět cca deseticentimetrových želviček, které byly v té době zhruba dvouleté, postupně rostly a dospívaly. V tomto stáří není možné s určitostí určit jejich pohlaví, takže jsme nakonec zjistili, že jsme jedinou samici nevědomky deponovali se samcem do Zoo Dvůr Králové nad Labem, kde se po několika letech mohli pochlubit odchovanými mláďaty ?. Nám zůstala samčí skupina, kterou jsme postupně doplňovali, sestavovaly se různé skupiny i s dalšími zvířaty, prostě to byl chovatelský oříšek. Nakonec se nám podařilo v roce 2003 získat samici od soukromého chovatele z Prahy, která se zařadila do skupiny, a domácí samci se okamžitě zaradovali. Několik prvních snůšek bylo neoplozených, ale pak se to konečně podařilo. Osm nakladených vajíček bylo přemístěno do umělé líhně, kde se v polovině dubna 2009 vylíhly tři malé želvičky. Jedna z nich byla od začátku slabší a menší, takže nakonec zůstaly jenom dvě – Majdalenka a Apolenka. Pro mladé želvičky je nutný dostatek světla a slunečního záření, takže návštěvníci mohli občas vidět chovatele, jak je vynášejí ven a jak se želvičky pasou na chutných pampeliškách.

5. ZOBÁČEK hlasy: 4%

Dalším odchovem, jehož průběh však byl zrakům návštěvníků skrytý, je mládě zoborožce vrásčitého jménem Zobáček. Naše zoo je v rámci Unie českých a slovenských zoo jediná, která tyto ptáky odchovává, navíc se v Evropě v roce 2009 na odchovech podílely pouze čtyři další zoo, a proto se Zobáček dostal do nominace na Zvíře roku. Jeho rodiče jsou kvůli klidu a zajištění nerušených podmínek k hnízdění umístěni v pavilonu zimoviště, který je pro návštěvníky nepřístupný. Odchov zoborožců je velice zajímavý, letos poprvé jeho průběh od prvního dne sledovali kamerami i chovatelé. Samice se ke konci června začala zazdívat ve stromové dutině a po 22 dnech snesla postupně tři vejce. Po měsíci se vylíhlo a přežilo pouze jedno mládě – Zobáček. Samice s mládětem zůstává ještě poměrně dlouhou dobu zazděná v dutině, takže oba jsou zcela závislí na samci. On jim několikrát denně nosí potravu, kterou úzkým otvorem podává dovnitř. Po zhruba dalších dvou měsících si samice začala proklovávat zazděný otvor a vylezla i s mládětem ven. Zobáček byl již zcela opeřený, vyvinutý a velikostně srovnatelný s oběma rodiči. Je to již čtvrté mládě, které se u nás tomuto páru podařilo úspěšně odchovat.

6. JAKALA hlasy: 3%

Jedním z nominovaných mláďat narozených v roce 2009 je sameček mandrila rýholícího, což jsou afričtí primáti, kteří se vyznačují nejpestřejším zbarvením v celé opičí říši. To našeho samečka, který byl stylově pokřtěn jménem Jakala, čeká až v období dospělosti, což je zhruba v sedmi letech. Patrné je to již na jeho otci Albertovi, který jako chovný samec navázal na dlouholetou tradici od roku 1967, kdy naše zoo získala první zvířata tohoto druhu. Jakala se narodil po sedmileté přestávce, během které se sestavovala a sžívala nová skupina. Jeho otcem je již zmíněný samec Albert, který pochází ze Zoo Plaisance du Touch ve Francii a kterému je jedenáct let, matkou je dvanáctiletá samice Jarmila původem z naší zoo. Oba své mládě odchovávají poprvé. Kmotrou malého samečka se stala herečka a zpěvačka Jana Paulová, která jméno vybrala z Kiplingovy Knihy džunglí.

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě