třída: Plazi
Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 000 Kč
Třída
plazi
Řád
želvy
Čeleď
testudovití
Velikost
až 85 cm, hmotnost až 90 kg
Potrava v přírodě
tráva, rostliny, příležitostně hmyz
Rozmnožování
snáší 12-30 vajec, inkubace 90-130 dní
Biotop
suché stepy a polopouště
Rozšíření
Zajímavost
Želva ostruhatá je až 90 kilová suchozemská želva, je tak třetí největší suchozemskou želvou světa. První jsou želvy sloní a druhé želvy obrovské. Největší želva vůbec, je kožatka velká, která může měřit až 2,13 m a vážit 600 kg. Tuto želvu poznáme podle mírně nahoru mírně zahnutého okraje krunýře v přední části těla a podle tří výrazných výrůstků neboli ostruh na zadních nohách, podle kterých získala své jméno. Okraj krunýře bývá zvláště u zadních štítků výrazně zoubkovaný.
Želva ostruhatá vyhrabává 0,75 - 3 m hluboké podzemní úkryty, kde je větší chlad a vlhkost a přetrvává v nich ty nejteplejší části dne. Po období dešťů nastává pro želvy ostruhaté období páření a samci spolu bojují o přístup k samicím. Při páření samci vydávají poměrně hlasité hluboké vzdechy. Po oplození samice vyhrabe několik jam a do jedné z nich poté naklade vejce. Vejce klade tempem asi jedno vejce za tři minuty a snůšku pečlivě zahrabe.
V Senegalu je želva ostruhatá nazývána „ngom“ a místní lidé věří, že jim želva umístěná do zahrady přinese štěstí a plodnost. Želví moč či voda, do které byla želva položena podle místních pověr dokáže vyléčit chabé zdraví.
Ohrožení
Tyto želvy jsou ohrožené a stejně jako u většiny živočišných druhů, i jejich populace ve volné přírodě neustále klesají. V současnosti tuto želvu nejvíce ohrožuje pasoucí se dobytek, který ji spásá veškerou vegetaci.
pátek 28. března 2014
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):