třída: Plazi
Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 000 Kč
Třída
plazi
Řád
šupinatí
Čeleď
scinkovití
Velikost
délka 32 - 47 cm, hmotnost do 100 g
Potrava v přírodě
hmyz, měkkýši, pavouci, ovoce
Rozmnožování
klade až 20 vajec, doba inkubace 8 - 9 týdnů
Biotop
pouště, polopouště, savany
Rozšíření
Zajímavost
Scink dlouhonohý, zvaný též scink Schneiderův, je mohutný šupinatý plaz z čeledi scinkovitých. Je největším evropským scinkem. Mláďata jsou šedohnědé až olivově šedé barvy s bílými tečkami.
Scinkové obývají lesostepi a polopouště Blízkého Východu, Kavkazu, východního Středomoří, Egypta, Turecka, Malé Asie, Střední Asie a severozápadní Indie.
Loví různé bezobratlé (hmyz, hlemýždě), vyžírají ptačí snůšky, ale pozřou i rostlinnou potravu. Kořist většinou polykají vcelku.
Válcovité tělo a dlouhé končetiny připomínají ještěrky, ale na rozdíl od nich nemají scinkové hlavu zřetelně oddělenou od těla.
Převažující barva je tmavší šedohnědá, přičemž horní strana těla bývá zdobena odstíny modré s příčnými oranžovými proužky. Spodek těla je světlý až porcelánově bílý s roztroušenými skvrnami.
Samice bývají větší než samci, mají větší hlavu a jejich ocas se od báze pravidelně zužuje, zatímco u samců je při bázi lehce rozšířený.
Pachy vnímají, jako všichni plazi, pomocí Jacobsonova orgánu v dutině ústní.
Aktivní bývá ve dne či za soumraku, v noci spí pod kameny či keři. Scinkové jsou obecně teritoriální a samotářští tvorové.
Samce poznáme podle pestřejšího zbarvení, robustnější hlavy a rozšířené báze ocasu v místě kloaky, zatímco ocas samice se od báze pravidelně zužuje.
Ohrožení
Tento druh je ve volné přírodě málo dotčený.
pátek 28. března 2014
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):