třída: Savci
Třída
savci
Řád
šelmy
Čeleď
psovití
Velikost
délka těla cca 70 cm, délka ocasu 30 - 38 cm, hmotnost 7 - 14 kg
Potrava v přírodě
drobní savci, ptáci, hmyz, plazi
Rozmnožování
březost 63 dní, rodí 2 - 6 mláďat
Biotop
pouště, savany, horské oblasti
Rozšíření
Zajímavost
Jsou to převážně noční živočichové, přes den odpočívají v norách a v noci vyrážejí za potravou.
Šakali žijí v párech, které jsou stálé, někdy i na celý život. Pár hájí společné teritorium o velikosti 0,5 – 2,5 km2, které si značkují močí a trusem. Pokud do vymezeného území vstoupí jiný nevítaný šakal, přijde s ním soupeřit vždy stejné pohlaví, jako je vetřelec.
O mláďata se starají oba rodiče a s péčí pomáhají i starší mláďata z předešlých vrhů. Rodiče mláďatům vyvrhují přednatrávenou potravu. Rodina se často stěhuje do jiných nor v rámci teritoria, aby si zajistili větší bezpečí. Po skončení období rozmnožování a vyvedení mláďat se pár rozdělí a žije v teritoriu odděleně.
Šakali spolu zpravidla velmi hlučně komunikují – vyjí, štěkají, používají i mimiku a různé postoje. Komunikují většinou jen šakali ze stejné rodiny, na vytí cizích šakalů nereagují.
Pokud se potkají dva cizí šakali, snaží se nenásilnou formou zjistit, kdo je silnější. Nejprve se pozdraví, jeden šakal položí druhému packu na rameno, přičemž druhý jej šťouchne zadkem do hřbetu. To se může několikrát opakovat. Poté následuje přetahování o klacek, při kterém se určí, kdo má navrch.
Šakali byli pro svůj skvělý čich často kříženi s psy. Například psy, které vyšlechtil Klim Sulimov a mají v sobě čtvrtinový podíl šakala, používá ruská letecká společnost Aeroflot k vyhledávání výbušnin.
Starověcí Egypťané měli šakali spojené se záhrobím. Šakalí vytí věštilo smrt a bůh Anúbis, který střežil egyptské podsvětí, měl šakalí hlavu.
Ohrožení
čtvrtek 18. září 2014
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):