třída: Ptáci
Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 2 500 Kč
Třída
ptáci
Řád
sovy
Čeleď
puštíkovití
Velikost
délka těla cca 60 cm, hmotnost 540 - 1200 g
Potrava v přírodě
drobní obratlovci
Rozmnožování
klade 2 - 4 vejce, doba inkubace 27 - 34 dní
Biotop
jehličnaté i listnaté lesy
Rozšíření
Zajímavost
Puštíkové bělaví se vyskytují v eurasijském mírném a subpolárním pásmu. Puštík bělavý pobaltský pak obývá oblast Skandinávie, Pobaltí, východní Polsko a východní Karpaty.
Puštíci obývají jehličnaté i listnaté lesy. Ve střední Evropě preferují staré bukové lesy. Hnízdí v dutinách starých či polorozpadlých stromů.
Puštíci mají kolem obličeje z peříček vytvořené srdce, podobně jako sova pálená, na rozdíl od ní mají peří chundelaté a načechrané. Zbarvení peří je světle až tmavě hnědé, kropenaté. Samec a samice se vzhledem neliší, samice bývá jen mohutnější.
Puštíci jsou noční ptáci. Loví různé hlodavce a další drobné savce, jiné ptáky či hmyz. Kořist na rozdíl od pravých dravců polykají celou a nestrávené části vyvrhují.
V jarních měsících můžeme slyšet typické hluboké houkání samce „vůhu-hu-hu“ s důrazem na první slabiku. Samice zas reaguje výkřiky „hé“ nebo „ve“.
V době hnízdění jsou puštíci velmi útoční a nebojácně brání svá hnízda před jakýmkoliv vetřelcem. Ve švédsku dostal díky tomuto povahovému rysu jméno „slaguggla“ neboli „útočná sova“.
Na našem území je možné spatřit puštíka bělavého středoevropského. Hlavní centrum jeho rozšíření se nachází v karpatském oblouku a na území České republiky zasahuje západním výběžkem, přičemž zde hnízdí přibližně 50 párů. Puštík pobaltský je po výru velkém naše druhá největší sova.
Ohrožení
Tento druh je ve volné přírodě málo dotčený.
pátek 28. března 2014
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):