třída: Savci
Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 5 000 Kč
Třída
savci
Řád
sudokopytníci
Čeleď
velbloudovití
Velikost
délka 1,2 - 2,5 m, výška 1,2 - 1,5 m, hmotnost 130 - 155 kg
Potrava v přírodě
traviny, listy
Rozmnožování
březost 330 - 340 dní, rodí 1 mládě
Biotop
náhorní plošiny a horské svahy, domestikovaný druh
Rozšíření
Zajímavost
Lama krotká je domestikovaná forma lamy guanako, ke zdomácnění došlo před více jak 4000 lety. Pochází z horských svahů Jižní Ameriky, kde se pase na loukách a konzumuje střední až dlouhé trávy, byliny, keře a lišejníky. Jsou to přežvýkavci, v noci spí, přes den se pasou a k večeru přežvykují, co natrávili.
Lamy se sdružují do stád, kde jsou samice s mláďaty vedeny dominantním samcem. Samcům stačí sebemenší konflikt a dokážou být velmi zuřiví. Samcům během dospívání narostou tzv. bojové zuby, kterými koušou do uší, krku a genitálií svých soupeřů. Na rozdíl od ostatních kopytníků, kteří se páří ve stoje, si samice lamy lehne na břicho a samec k ní zezadu přilehne.
Lama krotká je velmi vytrvalá a odolná. Domorodci ji začali chovat především k nošení nákladů o hmotnosti až 40 kg ve vysokohorských oblastech. Další využití místními obyvateli je jako domácí zvíře pro maso, kůži a srst (výtěžnost jsou asi 2 kg ročně).
Lamy se rozšířily skoro do celého světa. Chov lam krotkých se stal velmi populární i mezi chovateli v Čechách. Na popularitu získává i tzv. lamatrekking, kdy jdou turisté spolu s lamami, které nesou zavazadla. V poslední době začíná být v Čechách lama oblíbená pro spásání trávy na pozemcích.
Ohrožení
Jedná se o domestikovaný druh, který se ve volné přírodě běžně nevyskytuje, proto se jejich stavy nesledují. V chovech se s nimi setkáváme hojně téměř po celém světě.
čtvrtek 5. ledna 2006
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):