kystráček modrolící Entomyzon cyanotis

třída: Ptáci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 000 Kč

kystráček modrolící

Třída

ptáci

Řád

pěvci

Čeleď

kystráčkovití

Velikost

délka těla 25 - 32 cm, hmotnost 105 g

Potrava v přírodě

hmyz, nektar, pyl, ovoce, výjimečně drobní plazi

Rozmnožování

snáší obvykle 2 vejce, doba inkubace 16 - 17 dní

Biotop 

otevřené lesy, parky a zahrady

 

Rozšíření

Zajímavost

Kystráček modrolící je též  nazývaný medosavka modrolící. Znakem čeledi kystráčkovití bývá holá nápadně zbarvená kůže v okolí očí či ozobí, tvořící často laloky a výrůstky. Většina ptáků z této čeledi se vyskytuje od Nové Guineje po Nový Zéland. Kystráčka modrolícího ve volné přírodě najdeme v severní a východní části Austrálie a na jihu Nové Guiney, kde obývá řídké lesy, především blahovičníkové, savany a lidmi pozměněné oblasti, jako jsou parky a zahrady. Kystráčkové dorůstají do velikosti kosa. Mají zeleně zbarvená záda a křídla, bílé břicho, černobílé temeno a modrou kůži kolem očí a modročerný zobák. Pohlavní dimorfismus není patrný - samička vypadá stejně jako sameček.

Kystráčkové jsou převážně masožraví, živí se hmyzem, členovci či různými jinými bezobratlými, ale občas si dají i nektar nebo měkké plody. Sdružují se v menších hejnech do sedmi jedinců, ve kterých o sobě dávají vědět tichými skřípavými zvuky. V době hnízdění si staví úhledná miskovitá hnízda, do kterých samička snáší většinou dvě vejce. S péčí o mladší sourozence často pomáhají starší, ale ještě nedospělá mláďata.

Miskovité hnízdo staví oba rodiče z proužků oloupané kůry a větviček. Vystýlají je velmi pečlivě jemnými listy a trávou. Stavební materiál často kradou z hnízd jiných ptáků. Někdy využívají opuštěná hnízda nosorožíků, laločnatek nebo majn, která pečlivě vystýlají novým materiálem. Tato hnízda medosavek jsou někdy parazitována kukačkami. Výjimkou není ani hnízdění v dutinách starých stromů nebo pod okapy stavení v příměstských lokalitách. Někdy může do jednoho hnízda snášet i více samiček. Na vejcích sedí pouze samička. Mláďata jsou pak krmena oběma rodiči, někdy i za pomoci mláďat z předešlého hnízdění. 

Ohrožení

Kystráčci modrolící jsou ve volné přírodě málo dotčeni a jejich populace jsou stabilní.

 
id:8353

pátek 1. března 2019

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě