třída: Ptáci
Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 3 500 Kč
Třída
ptáci
Řád
papoušci
Čeleď
papouškovití
Velikost
délka až 60 cm, hmotnost asi 550 g
Potrava v přírodě
nejrůznější plody, bobule, semena
Rozmnožování
snáší 2-4 vejce, inkubace ± 26 dní
Biotop
hornatá a suchá údolí
Zajímavost:
Vegetaci, kterou papoušci obývají, tvoří zejména kaktusy, trnité stromy a křoví. Je to poměrně nehostinná vyprahlá krajina, kde se střídají chladné noci a horké dny. Déšť přichází jen nárazově a to ve formě silných bouří. V krajině nejsou většinou žádné stromy, v jejichž dutinách by se dalo hnízdit, takže se arové uchylují do skalních štěrbin a děr útesů. Podle informací domorodého obyvatelstva hnízdí ve skalních rozsedlinách, kde si z trnitých větví budují i dlouhé chodby.
Jako domácí mazlíček je chovaný jen výjimečně. Mezi chovateli ani domorodci není příliš oblíbený, protože se nedokáže naučit mluvit a není tak přátelský jako třeba ara ararauna nebo ara zelenokřídlý.
Ohrožení
Ara červenouchý je kriticky ohroženým druhem a jejich počet neustále klesá. Ve volné přírodě obývá zhruba 4000 jedinců malou hornatou polopouštní oblast v Bolívii (provincie Chochabamba). Původně byla oblast výskytu les, ale vlivem lidské činnosti byl degradován a zůstaly zde jen trnité keře a kaktusy.
Aktuálně je největší hrozbou těžba dřeva, intenzivní zemědělství a chov domácího dobytka. Vlivem lidské činnosti se populace roztříštila na několik menších, které jsou celkově náchylnější.
Chov v Zoo Ústí nad Labem
Tento druh je momentálně chovaný v zázemí.
pátek 1. dubna 2022
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):