Kampaň Ukradená divočina představuje 3. sérii fotografií o ilegálním obchodu se zvířaty

Kampaň Ukradená divočina představuje 3. sérii fotografií o ilegálním obchodu se zvířaty

Premiéru má na klíčové světové ochranářské konferenci CoP19 CITES v Panamě!

Původně česká, nyní však již mezinárodní kampaň Ukradená divočina informující o ilegálním obchodu s divokými zvířaty a výrobky z nich oficiálně představuje novou sérii osvětových fotopanelů environmentální fotografky Lucie Čižmářové. V rámci své premiéry jsou snímky nyní k vidění až v daleké Panamě. Spolu s českou delegací totiž putovaly na právě probíhající 19. zasedání členských stran Úmluvy CITES – celosvětově sledovanou konferenci o ochraně divoké přírody. Ke spuštění v pořadí již třetí fotosérie kampaně se přidává i 12 českých a zahraničních zoologických zahrad.

 

Česká kampaň Ukradená divočina, jejímž cílem je šířit osvětu o nepříliš známých faktech nelegálního využívání a obchodování s divokými zvířaty, jejich částmi a výrobky z nich především v Česku či v Evropě, vznikla v roce 2018 jako společný projekt Zoo Ostrava, organizace The Kukang Rescue Program a dnes již bývalého týmu oddělení CITES České inspekce životního prostředí ČR. Od té doby pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Celní správy České republiky vznikly dvě série autorských osvětových snímků environmentální fotografky a terénní zooložky Zoo Olomouc Lucie Čižmářové, které byly k vidění v 16 českých, slovenských i dalších zahraničních zoologických zahradách, na několika školách, úřadech a dalších institucích a které se také pravidelně objevují na různých osvětových akcích. 

Nyní kampaň představuje novou, v pořadí již třetí sérii celkem sedmi osvětových fotopanelů. „Letos jsme si jako stěžejní téma vybrali celosvětově aktuální problém, kterým je konzumace ohrožených druhů zvířat. Například jen ve střední a západní Africe se spotřebuje až 2,5 milionu tun bushmeatu ročně. A je známo, že se toto ‚maso z lesa‘ vozí i do evropských států. Ohniskem vzniku nemoci Covid-19 byl nejspíše trh s divokými zvířaty v čínském Wuchanu, kde se divoká zvířata prodávala právě ke konzumaci. Těch příkladů je mnoho a tento problém se týká už opravdu každého z nás, proto na něj chceme touto sérií upozornit,“ říká Lucie Čižmářová, autorka fotografií a zooložka Zoo Olomouc. Jeden ze snímků však poukazuje i na další palčivý problém, kterým je nelegální trofejní lov rysů na našem území. „Pytlačení rysů a dalších šelem bohužel v ČR stále přetrvává, a to přes snahu o osvětu, práci s místními mysliveckými sdruženími i úsilí orgánů činných v trestním řízení případy pytláctví odhalovat. Díky dlouholetému monitoringu rysů v ČR víme, že každoročně z české rysí populace zmizí až třetina zvířat a rozhodně to není v důsledku přirozených příčin. Hlavním důvodem jsou pytláci. Při realizaci Operace Lovec, která byla zaměřena na rozkrytí činnosti skupiny pytláků, překupníků a preparátorů, byl detailně zdokumentován konkrétní případ rysice Michelle, která byla sledována v rámci monitoringu rysí populace na Šumavě a v době, kdy vodila malé mládě, byla bohužel upytlačena bohatým lovcem. Při domovní prohlídce pak byla nalezena už jen její vycpanina a fotografie lovce s jejím mrtvým tělem...,“ uvádí Pavla Říhová, dřívější vedoucí oddělení CITES České inspekce životního prostředí, která se na Operaci Lovec podílela, dnes zástupce vedoucího Centra environmentálních forenzních věd Přírodovědecké fakulty UK.

Premiéru budou mít nové fotografie Ukradené divočiny doplněné i předešlými dvěma sériemi na dnes začínajícím celosvětově sledovaném 19. zasedání členských stran Úmluvy CITES v Panamě, kam je v rámci českého předsednictví EU přivezla česká delegace. „V Panamě začíná konference CoP19 o Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). České předsednictví EU má šanci prosadit zásadní návrhy ochrany fauny a flory na naší planetě a mne moc těší, že toto prestižní jednání doprovodí právě výstava, která tak upozorní na problém nelegálního využívání divokých zvířat právě v kruzích světových odborníků podílejících se na rozhodování o regulaci světového obchodu s divokými zvířaty,“ vysvětluje náměstkyně Ministerstva životního prostředí ČR Eva Volfová. Již 19. konference členských stran Úmluvy o mezinárodním obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami (CoP19 CITES) v Panamě probíhá od 14. do 25. listopadu. Letos bylo předloženo 52 návrhů na zařazení konkrétních ohrožených druhů živočichů či rostlin do jedné ze tří příloh úmluvy CITES, které budou projednány a v případě potřeby o nich bude hlasováno všemi 184 členskými stranami CITES. Zvláštní pozornost přitom bude věnována kritické situaci žraloků a rejnoků, plazů a obojživelníků.

Ke spuštění třetí série Ukradené divočiny se opět oficiálně připojuje také Zoo Jihlava, Plzeň, Olomouc, Ostrava, Hodonín, Na Hrádečku, Hluboká, Safari Park Dvůr Králové, Dvorec, ale také Zoo Bojnice a Malkia Park na Slovensku nebo Zoo Riga v Lotyšsku. Nové fotopanely tam budou k vidění spolu s předchozími sériemi, a to buď společně v rámci výstavy, nebo jednotlivě napříč areálem jako součást „Stezky Ukradené divočiny“. „Jsem moc rád, že naše spolupráce s tolika předními zoologickými zahradami a dalšími ochranářskými institucemi trvá již několikátým rokem a že tak společně efektivně upozorňujeme na závažný problém nelegálního obchodu s divokými zvířaty, částmi jejich těl a výrobky z nich. Zoologické zahrady navštěvují ročně miliony lidí, kteří tak mají možnost dozvědět se šokující fakta o rozsahu tohoto nelegálního obchoduTen se ostatně bohužel týká i mnoha Čechů,“ říká František Příbrský, koordinátor ochranářských projektů Zoo Ostrava, ředitel záchranného programu Kukang a jeden ze zakladatelů kampaně Ukradená divočina.

Fotografie byly již tradičně pořízeny v ateliéru Střední školy oděvní a služeb Vizovice. Stejně jako v případě prvních dvou sérií fotografií Ukradené divočiny jsou zájemcům z řad zoologických zahrad a dalších institucí tisková data ke třetí sérii pro vzdělávací účely poskytována zdarma. Více informací na www.ukradenadivocina.org/vystava_ud.html.

______________________

Mezinárodní úmluva CITES

Cílem Úmluvy o mezinárodním obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami je, aby veškerý mezinárodní obchod se všemi druhy uvedenými v CITES byl legální, sledovatelný a udržitelný tak aby CITES hrála svou roli v globální ochraně biologické rozmanitosti a ekosystémů. Úmluva v současnosti zahrnuje více než 38 000 druhů živočichů a rostlin. Její Příloha I znamená praktický zákaz světového obchodu, Příloha II obsahující 97 % všech CITES druhů umožňuje regulovaný obchod a Příloha III zahrnuje druhy v jednotlivých státech, které potřebují obchod s těmito druhy s pomocí ostatních členských států monitorovat.

Jednání v Panamě lze sledovat živě prostřednictvím YouTube kanálu CITES – https://www.youtube.com/c/CITES.


Foto v příloze volně k použití pro účely tiskového, internetového a televizního zpravodajství, autoři: Lucie Čižmářová a Pavla Říhová

Bushmeat Bushmeat
Lov ptáků ve Středomoří Lov ptáků ve Středomoří
Netopýři a Covid-19 Netopýři a Covid-19
Pytlačení rysů Pytlačení rysů
Želví vejce Želví vejce
Opičí bezoáry Opičí bezoáry

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě