Aye-aye je pozoruhodný noční tvor obývající ostrov Madagaskar. Zoo Ústí nad Labem pro něj chystá novou expozici, která vznikne v prostoru pod horní pokladnou.
Ksukol ocasatý neboli aye-aye patří k nejpodivnějším nočním obyvatelům ostrova Madagaskar. Velký je asi jako naše kočka domácí a typické jsou pro něj velké uši, mohutný ocas a dlouhé prsty zakončené drápy. V korunách stromů se pohybuje pomalu, ale velmi obratně.
Najdeme ho na východním pobřeží a severozápadní části ostrova, kde obývá deštné a opadavé lesy.
Popsán byl již před více než 200 lety, ale s jeho zařazením do systému ostatních savců si přírodovědci dlouho nevěděli rady.
Nejprve ho považovali za hlodavce, jakousi velkou veverku. Jeho zuby totiž nápadně připomínají hlodavý chrup.
Dnes už ale víme, že jde ve skutečnosti o lemura, tedy o zástupce řádu primátů, do kterého se řadíme i my lidé. Do povědomí nejširší veřejnosti se ksukol dostal díky filmu Madagaskar. Byl totiž předlohou pro postavu Morrise, pobočníka Krále Jelimána.
Během dne ksukola v lese nejspíš nepotkáte, celý den totiž prospí v hnízdě v koruně stromu nebo kokosové palmy. Z hnízda tato samotářská zvířata vylézají teprve až se soumrakem a svou potravu pak vyhledávají v průběhu noci.
Jedinečným tenkým třetím prstem ksukol poťukává na povrch kmenů a větví stromů. Uši stáčí do tvaru paraboly tak, aby co nejlépe slyšel rezonance z dutin uvnitř dřeva.
Pomoci svých hlodavých zubů pak dovede takové dutiny otevřít a s pomocí dlouhých a mimořádně citlivých a pohyblivých prstů na ruce pak zkoumá jejich obsah a hledá larvy tesaříků nebo jiný hmyz.
Larvy dřevokazného hmyzu ale nejsou jedinou potravou ksukolů. Největší podíl potravy tohoto primáta ve skutečnosti představují semena, ukrytá v tvrdých peckách, včetně kokosových ořechů. I k nim se ksukol dostává pomocí svého hlodavého chrupu a specializovaných prstů.
V blízkosti člověka však ksukolům hrozí nebezpečí. Obyvatelé Madagaskaru totiž věří, že setkání s ksukolem přináší neštěstí.
To podle nich můžete odvrátit tím, že zvíře zabijete a jeho mrtvolu vystavíte u cesty. Kvůli zabíjení i kvůli mizení vhodného prostředí je tak dnes aye-aye jedním z nejvzácnějších lemurů.
Z tohoto důvodu se i Zoo Ústí nad Labem rozhodla podílet se na ochraně tohoto úžasného zvířete. V následujících letech tak plánujeme vybudovat novou expozici Noční Madagaskar, kde budete moc vidět jak právě ksukoly ocasaté, tak i jiné zajímavé noční druhy.
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):