Jak můžete pomoci
Jsem zpátky v Čechách. Na několik příštích měsíců předávám terénní štafetu v Balikpapanském zálivu našemu indonéskému týmu, který už se rozrostl na deset klíčových lidí, z nichž každý má svůj vlastní tým dobrovolníků a asistentů.
Nejdelší dobu je s námi Darman, který má na starosti vitální bod celého programu, sledování terénu. Díky němu nejpozději do měsíce víme, jaké nové nepravosti se podél pobřeží zálivu dějí. Darmanovi bude napřesrok padesát a začíná už pomalu myslet na odpočinek, takže si teď vychovává svého nástupce, Andiho. Ten má prozatím na starost pomoc výzkumníkům, kteří sem do zálivu přijíždějí studovat opice, delfíny a mangrovy. Mladí aktivisté Hussein, Paul a Augustina a jejich několik desítek kamarádů pro nás vedou kampaň – od petice přes demonstrace až po novinové články. Vytvářejí tlak, kterého pak využívají naši dva lobbisté, Hamsuri a Herry, při svých vyjednáváních s vládními úředníky a korporacemi. Záda jim přitom kryje Hari, právní poradce, díky kterému se snáz potýkáme s paragrafy tak, aby zákony pracovaly v náš prospěch. A protože je potřeba myslet i na příští generaci, pracují pro nás také dva učitelé. Anna objíždí s přednáškami o Balikpapanském zálivu školy ve městě i na vesnicích podél pobřeží. A o Maulanovi a jeho práci v centru ekologické výchovy jsem už psal v jedné z předchozích zpráv.
Moje aktivní účast na dění v Balikpapanském zálivu se už teď omezuje na občasné návštěvy a „kontroly“, ale zůstává mi ještě jedna klíčová role, a to je získávání financí, které náš program živí. Chceme se vyhnout přijímání peněz od místních korporací a vlády, se kterými máme prozatím příliš mnoho nevyřešených konfliktů, a tím pádem se jim nemůžeme finančně zavazovat. Jsme proto odkázaní na mezinárodní podporu, se kterou to naštěstí v loňském roce bylo velmi dobré. Kromě pravidelných příjmů, které máme z ústecké zoo, z mého platu na ČZU a z příspěvků několika mých přátel, jsme vloni dostali grant od Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, díky kterému momentálně program probíhá v celém spektru. Naše měsíční výdaje jsou teď asi 47 tisíc korun – hodně malé peníze ve srovnání s podobně komplexním programem jinde v Indonésii, ale mnohem víc než kolik jsem byl zvyklý shánět a utrácet v minulých letech.
Úspěch s penězi je ale dvousečná zbraň – jakmile ho jednou dosáhnete, jste v pasti, ze které není snadné couvnout. Poté, co se program v Balikpapanském zálivu dostal na vyšší úroveň, bude už na ní muset zůstat. V příštích měsících mi nezbývá než psát další granty a shánět na příští sezónu přinejmenším stejně velké peníze.
A tady se dostávám k tomu, co zmůžou indonéské zprávy a jak moc se mi vás jimi podařilo oslovit. Chtěl bych vás teď totiž požádat o pomoc s fundraisingem – ať už finančním příspěvkem, dobrou radou anebo pomocnou rukou.
Finanční příspěvek může být jednorázový i měsíční a klidně i jakkoli malý - z mnoha malých částek se může nasčítat jedna velká. Lze ho poslat jednodušší neoficiální cestou na můj účet u mBank (číslo účtu je 670100-2211819509/6210) anebo oficiálnější cestou přes naše spolky Lestari o. s. nebo Zooklub Ústí nad Labem, o. s., na které rád poskytnu kontakt.
Pokud máte dobrou radu, kde a jak by bylo možné podporu pro Balikpapanský záliv získat, napište mi, prosím.
Ze všech nápadů ale nejvíc pomůže ten, který by někdo z vás dokázal sám zrealizovat. Schopného fundraisera pro Balikpapanský záliv hledáme už dlouho. Já jsem se do téhle role dostal tak trochu mimoplánovitě a asi pro ni nemám nejlepší vlohy. Chybí nám někdo, kdo si je při shánění peněz jistější v kramflecích. Byl by to velký krok dopředu, pokud se někdo takový najde, třeba právě mezi čtenáři Bornejského deníku!