Zoo Ústí nad Labem v roce 2024
Uplynulý rok přinesl úspěšné odchovy, nové druhy zvířat i realizace nových projektů v rámci areálu zoologické zahrady. Zoo získala významné mezinárodní uznání – nově koordinuje záchranný program ohrožených jelínků vepřích. Přivítala další koně Převalského nebo nového samce kuskuse medvědího. A důvodů k radosti bylo více!
Rok 2024 byl úspěšný v oblasti chovu ohrožených druhů zvířat. Narodilo se 414 jedinců od 48 druhů zvířat. Mezi významná mláďata roku 2024 patří například samice pásovce kulovitého, vůbec první odchov tohoto druhu v ústecké zoo, dále odchov mláděte gibona bělolícího - jde o kriticky ohrožený druh, pro který se nyní buduje nová expozice „Les gibonů“. Podařilo se odchovat například i dvě klisny zeber Hartmannové. Jedná se o tradiční druh ústecké zoo, která má zároveň největší stádo tohoto druhu v Evropě. Dále zoo odchovala dva zoborožce vrásčité, v tomto případě jde o první mláďata nově sestaveného páru. Jako jediná zoo v celé Evropě pak ústecká zoo úspěšně odchovala mláďata agamy Weberovy. Unikátní byl také odchov pirani Nattererovy, k odchovu 5 mláďat došlo přímo v expoziční nádrži. Z chovaných druhů obojživelníku jsme zaznamenali nejvýznamnější přírůstky u pralesniček Anthonyových, úspěšnou metamorfózou prošlo 80 pulců.
Zoo rozšířila kolekci chovaných zvířat o 6 nových druhů, mezi ně patří například dikobraz palawanský, blavor žlutý a papoušek královský. Z významných importů stávajících druhů lze vyzdvihnout příchod tří samic klokana horského východního ze Zoo Jihlava či doplnění hejna tučňáků brýlových o sedm kusů ze Zoo Varšava. Transporty kopytníků významně komplikovala nákazová situace Bluetongue (katarální horečka ovcí), i tak se podařilo dovézt další dvě klisny koně Převalského z Tiergarten Weilburg. Do záchrany tohoto druhu se zoo zapojila v červnu v roce 2023. Nejvýznamnějším transportem byl pak nový mladý samec kuskuse medvědího z Tierpark Berlin – zoo tak má aktuálně nový chovný pár tohoto unikátního druhu, který chovají v Evropě pouze další dvě zoo.
Bohužel loňský rok přinesl i smutné zprávy - zoo musela přistoupit k eutanázii samice tygra malajského a páru lvů konžských. Důvodem byly ve všech případech zdravotní komplikace šelem spojené s jejich vysokým věkem. Z důvodu zhoršujícího se zdravotního stavu a pohybových problémů, které souvisí se stářím zvířete, musela být provedena eutanázie i u křížence orangutana bornejského a sumaterského Ferdy[1]. Byl nejstarším samcem orangutana v Evropě a druhým nejstarším na světě. Zoo tím dočasně ukončila chov orangutanů a lvů.
V dubnu zoo zahájila další návštěvnickou sezónu a krátce poté, v květnu, představila novou průchozí expozici pro klokany s názvem Wongaburra. Expozice představuje kulturu i historii původních obyvatel Austrálie a problematiku invazivních druhů. Ve výběhu jsou k vidění dva druhy klokanů – klokan horský a klokan uru. Upravena byla expozice vodního ptactva, kde byl zrekonstruován bazén i upraveno oplocení, a revitalizací prošla i vnitřní expozice pro želvy mohutné v pavilonu Asijský prales. Nové oplocení má pak i výběh želv ostruhatých a výměna oplocení proběhla i u dalších výběhů (zebry, venkovský dvorek, nilgau). Byla provedena rekonstrukce střechy restaurace Savana a pavilonu Exotária. Koncem roku pak zoo otevřela nově zrekonstruovanou expozici pro mravenečníky čtyřprsté v pavilonu Exotária, která simuluje jejich přirozené prostředí. Zahájena byla realizace projektu „Les gibonů“, kam bude v průběhu letošního roku přemístěna giboní rodina z dolní části zoo. Začaly i práce na revitalizaci výběhu pro jelínky vepří a výstavba nového chovatelského zařízení. V rámci tohoto druhu zoo zaznamenala velký úspěch, jelikož nově koordinuje chov tohoto ohroženého druhu[2]. Na revitalizaci výběhu byla ve spolupráci s Ústeckou komunitní nadací vypsána veřejná sbírka[3]. Na konci roku zastupitelstvo Statutárního města Ústí nad Labem schválilo úvěr, a uzavřelo smlouvu s Evropskou investiční bankou, ze kterého budou vyčleněny finanční prostředky i pro budoucí rozvoj zoo.
V červnu proběhla v zoo licenční kontrola Ministerstva životního prostředí, která dopadla úspěšně a zoo tak licenci k provozování obhájila. Cenná spolupráce byla formou memoranda navázána se společností Aperam, která zoo dlouhodobě podporuje například formou dobrovolnictví. Během léta proběhlo na pozvání prezidenta ČR inspirativní setkání v Lánech, kterého se účastnila i ředitelka Zoo Ústí nad Labem Ilona Pšenková, jednalo se o setkání 150 aktivních lidí z regionů Ústecka, Karlovarska a Severní Moravy, kteří se výrazně podílejí na zlepšení života v daných regionech. Koncem října zoo pořádala odbornou komisi Unie českých a slovenských zoologických zahrad zaměřenou na výživu plazů a obojživelníků. V průběhu roku zoo navštívilo několik televizních štábů, které zde natáčely vzdělávací pořady a dokumenty (ČT Déčko, TV Prima, štáb z Lipska pro úspěšný dokumentární seriál Elefant, Tiger & Co.).
I v uplynulém roce zoo připravila mnoho zajímavých akcí pro návštěvníky: Den Země, Den biodiverzity, Noc snů, Den dětí, příměstské letní tábory a zoo hostila i tábor CEAF - Letní univerzitu juniorů. Mezi již tradiční akce se pak řadí Den přátel zoo, Strašidelná zoo nebo Štědrá zoo. Koncem léta se uskutečnil 2. ročník benefičního běžeckého závodu Proběhni si zoo[4], jehož výtěžek tentokrát podpořil záchranný program Three Monkeys Wildlife Conservancy. Podpořeny pak byly i zahraniční in-situ projekty Pesisir Balikpapan a Education4Conservation, které ústecká zoo se svým odborným týmem vede, a dále The Kukang Rescue program. Všechny tyto projekty byly opět podpořeny 2 Kč ze vstupného. Novinkou byl vánočně nasvícený Lumpeho hrádek, který návštěvníkům zpříjemnil dobu adventu. Bilance návštěvnosti v loňském roce čítala přes 151 tisíc lidí, což je návštěvnost srovnatelná s rokem 2023 (150 tis návštěvníků).
Fotografie
pásovec kulovitý, autor Ondřej Šesták
gibon bělolící, autor Ondřej Šesták
zebra Hartmannové, autor Matúš Lacko
dikobraz palawanský, autor Jan Suchánek
kuskus medvědí, chovný pár, archiv Zoo Ústí nad Labem
Expozice Wongaburra, archiv Zoo Ústí nad Labem
Expozice mravenečníků čtyřprstých, autor Ondřej Šesták
Setkání v Lánech, archiv Zoo Ústí nad Labem
Den přátel zoo 2024, autor Ondřej Šesták
Proběhni si zoo 2024, autor Ondřej Šesták
Štědrá zoo 2024, autor Ondřej Šesták
zveřejněno: středa 15. ledna 2025