Zoo Ústí nad Labem představila nový plán rozvoje!!!
Dne 24. 11. 2022 v 16 hod. představilo vedení zoo zástupcům města, partnerům a médiím nový plán rozvoje (tzv. generel), a to v prostorách Císařského sálu Muzea města Ústí nad Labem.
Vedení zoologické zahrady spolu s odborným týmem představilo plán rozvoje zoo v Císařském sále Muzea města Ústí nad Labem zastupitelům města, spolupracujícím partnerům a médiím. Autoři vysvětlili, jak je dokument koncipován, a poodhalili detaily a vizualizace několika plánovaných projektů.
Na generelu zoologické zahrady spolupracoval odborný tým zoo společně s architekty z atelieru JinJan s.r.o. po dobu téměř sedmi měsíců. Již v létě roku 2022 byl dokument představen zástupcům Ministerstva životního prostředí (MŽP) a členům licenční komise, v červenci 2022 i screeningové komisi EAZA (Evropská asociace zoo a akvárií). „Ministerstvo velmi oceňuje, že Ing. Ilona Pšenková, Ph.D. po svém nástupu do funkce ředitelky nastavila se svým týmem velmi otevřenou komunikaci k připravovaným změnám a plánovaným cílům, a to nejen s ministerstvem, ale i s dalšími partnery, mezi nimiž je na prvním místě potřeba zmínit právě EAZA“ sděluje za MŽP ředitel Odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků Ing. Jan Šíma.
Díky podpoře města Ústí nad Labem a uzavřené dohodě, která přináší příslib pravidelných investic ve výši 20 mil. Kč ročně po dobu min. 5 let, plánuje zoo rozvoj areálu, celou řadu oprav a rekonstrukcí i nových ambiciózních investičních projektů, které jsou shrnuty v představovaném generelu.
„Generel hodnotí vztahy místní i široké, charakter pozemků a jejich vlastnictví, cesty a komunikace. Zaměřuje se na zoologickou, botanickou i historickou složku areálu“ popisuje architekt Jindřich Ráftl. Podstatnou kapitolou, která naznačuje další směr vývoje Zoo Ústí nad Labem, jsou plánované projekty, kde vedení vycházelo z aktuálních potřeb zoo a řešení havarijního stavu několika objektů, nutného zlepšení životních podmínek chovaných druhů zvířat a vytvoření moderních expozic odpovídajících světovým trendům. „Generel zahrnuje i projekty, které mají prioritu z pohledu nutného zlepšení návštěvnického servisu a služeb a nezanedbatelný význam mají i v ochraně přírody zejména lokální a dále investiční projekty, které umožní návrat velkých savců (sloni, nosorožci) do Ústí“ upřesňuje ředitelka Ilona Pšenková.
Dokument se zaměřuje na časový horizont 10 let. „Trendy v chovech zvířat a jednotlivé potřeby se dynamicky mění v čase, a tak zpracování plánu rozvoje na delší časový úsek nemá smysl“ upřesňuje vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková. Plán rozvoje Zoo Ústí nad Labem je koncipován jako tzv. „živý dokument“ čili kdykoliv dle potřeb editovatelný. Toto pojetí generelu má usnadnit další práci v budoucnu a umožňuje větší flexibilitu a rychlost při nutných změnách a aktualizacích. V závěru generelu je představen předběžný nový vizuál mapy areálu Zoo Ústí nad Labem (obr. 1). Plánované druhy zvířat a expoziční celky korespondují s dlouhodobým plánem zoo a prioritami chovu v rámci EAZA.
„Po nedávném úspěšném obhájení členství v EAZA bylo představení generelu dalším krokem k tomu, aby se Zoologická zahrada v Ústí nad Labem znovu zařadila k prestižním evropským institucím zaměřených na chov ohrožených druhů zvířat a stala se významným centrem ekologického vzdělávání a odpočinku v ústeckém regionu“ uzavírá ředitelka Ilona Pšenková.
zveřejněno: čtvrtek 24. listopadu 2022