Zoo slaví Mezinárodní den gepardů čtyřčaty

Zoo slaví Mezinárodní den gepardů čtyřčaty

Mezinárodní den gepardů, který připadá na 4. prosince, slaví Zoo Ústí nad Labem oznámením radostné zprávy. Narodila se zde čtyři koťata tohoto vzácného druhu. Radost je veliká! V tomto roce se narodila mláďata gepardů štíhlých v sedmi zoologických zahradách v Evropě, z toho přežívají pouze vrhy ve čtyřech institucích. Úspěšná je tak i ústecká zoo.

Zoo chová tři dospělé jedince gepardů – dvě samice a jednoho samce. Chov gepardů v lidské péči je velice náročný. Je nezbytné mít samostatné chovatelské prostory pro samce a pro samice, neboť mimo říji musí být zvířata zcela oddělena. Pro úspěšné spojení je zásadní vystihnout správný okamžik. K tomu jsou nezbytné dobré pozorovací schopnosti chovatelů. „Náš chovný pár gepardů je mladý, v letošním roce jsme se je pokoušeli spojit od jara. Ten správný okamžik nastal až v červnu, kdy se podařilo vystihnout vrchol říje,“ říká chovatelka Věra Malířová.

Mláďata se narodila 20. 9. 2023 a porod dle záznamů z kamer proběhl bez problémů. „První mládě se narodilo půl hodiny po půlnoci a to poslední – čtvrté, krátce po třetí hodině ranní,“ popisuje chovatelka. Pro gepardy jsou vícečetné vrhy přirozené. „Odchov jediného mláděte není efektivní investicí pro samici a pro stimulaci laktace je třeba sání více mláďat. Čtyři mláďata jsou v tomto ohledu ideální,“ doplnila vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková. Pro samici, která se o mláďata stará vzorně, je to druhá zkušenost. Tu první měla v loňském roce, tehdy se odchov nezdařil[1]. Letošní vrh je dvojnásobný a pro ústeckou zoo tak dvojnásobnou radostí.

Do přirozeného odchovu tým zoologů a chovatelů nijak nezasahuje, probíhají však pravidelné veterinární kontroly a monitoring. Minulý týden proběhla jedna z dalších veterinárních prohlídek zaměřená mimo jiné na kontrolu růstu. „Mláďata se zdárně vyvíjejí, proběhla také nutná vakcinace. Již při dřívějších prohlídkách a čipování bylo zjištěno pohlaví – jedná se o 1 samce a 3 samice,“ upřesňuje veterinární lékařka Jana Matoušková. Pro samici i mláďata je nyní důležitý klid. Kdy budou mít návštěvníci šanci je spatřit, bude avizováno. „Děkujeme návštěvníkům za trpělivost. Zatím máme důvod k radosti, byť ještě nemáme vyhráno. Se zdárným průběhem chovu nám pomohl i Ústecký kraj, a to díky poskytnuté dotaci[2] na kamerový a monitorovací systém v pavilonu gepardů,“ uzavírá ředitelka Ilona Pšenková. Pokud bude odchov mláďat úspěšný, zůstanou v ústecké zoo minimálně rok, než dojde k jejich odstavení od matky.



[2] Fond Ústeckého kraje, projekt „Kamerový a sledovací systém v pavilonu gepardů“, č. smlouvy 23/SML2018/SOPD/INF


 

 

zveřejněno: pondělí 4. prosince 2023

Mláďata gepardů štíhlých. Autor: Andrea Balejová Mláďata gepardů štíhlých. Autor: Andrea Balejová

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě