V naší zoo mohou návštěvníci kromě exotických zvířat najít také některé pozoruhodné dřeviny. Mezi velmi vzácně pěstované patří například dekaisnea (dekenea) Fargesova (Decaisnea fargesii Hook. fil. et Thoms.) z čeledi kokylovitých (Lardizabalaceae).
Tento keř pochází z horských lesů západní Číny a dosahuje výšky 2–4 m. V těchto dnech dokvétá u expozice vodního ptactva nad Zooškolou Heinricha Lumpeho. Převislé oboupohlavní zvonkovité květy, které mají žlutavě zelenou barvu, jsou poměrně drobné a nenápadné. Lze pozorovat počínající plody, kterými jsou později 5–10 cm dlouhé modravě ojíněné válcovité měchýřky, s mnoha semeny a jedlou bělavou dužninou. Přes zimu neopadávají, zčernají a jejich povrch se stane vrásčitým. Zvláštní vzhled uschlých plodů dal vzniknout pojmenování druhu v angličtině: dead man‘s fingers (prsty mrtvého muže). Jedlou dužinu plodů využívají domorodí obyvatelé v oblasti původního rozšíření dekaisney v Sikkimu v Himálaji.
Dekaisnea odolává mrazům okolo -20 °C a daří se jí ve vlhčích humózních půdách v chráněné poloze. Odborné rodové jméno získala na počest významného francouzského botanika a pěstitele Josepha Decaisneho (1807–1882), druhové jméno pak podle francouzského misionáře a sběratele rostlin Paula Fargese (1844–1912).
zveřejněno: pátek 12. června 2015 | Věra Vrabcová
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):