Minulý týden proběhla kastrace samce žirafy Rothschildovy narozeného v naší zoo v březnu roku 2016. Důvodem byla podmínka koordinátora EEP o případném přesunu tohoto jedince v jiné zoo, což je v posledních letech velkým problémem v mnoha evropských zoologických zahradách. Díky kvalitní péči se rodí více mláďat, než lze následně umístit, takže kapacita chovných zařízení je naplněna.
V naší zoo se tento problém týká dvou mladých samců, Enjoy se narodil v prosinci roku 2015 a Saul o tři měsíce později. Na konci minulého roku začalo být značně problematickým soužití Enjoye se samicemi, během několika měsíců se však více problematickým začal jevit mladší Saul. Již v té době probíhala jednání s koordinátorem EEP, který v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) rozhoduje o umístění mladých zvířat. Bohužel, situace v chovu žiraf Rothschildových se dostává do slepé uličky. Díky nadměrnému počtu zvířat v lidské péči bylo vydáno doporučení omezit u tohoto druhu reprodukci a dle nového plánu regulace zařadit do chovu pouze jedince, u kterých je známo více než 75% rodokmenu. V počátcích se totiž stávalo, že nebyl zcela jasný původ žiraf, takže nyní EEP doporučuje, aby populace chovaná v lidské péči byla geneticky co nejpříznivější. Bohužel, ani jeden z našich dvou mladých samců tuto podmínku nesplňuje. Naše zoo jako člen EAZA má etický závazek dodržovat doporučení odborníků, kterým je jak eutanázie, tak i jiné prostředky pro zabránění další reprodukce zvířete, což není jednoduché. Snažili jsme se o co nejschůdnější řešení tohoto problému, s přihlédnutím k příslibu koordinátora na umístění jednoho kastrovaného samce mimo členskou zoo EAZA.
Kastrace mladšího ze samců proběhla ve středu 4. dubna ve spolupráci odborníků – našich veterinárních lékařů manželů Poživilových, MVDr. Romana Vodičky ze Zoo Praha a MVDr. Roberta Novotného z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Zákrok trval 1,5 hodiny a byl proveden velice profesionálně. Anestezie žirafy je velice náročná, vyžaduje spolupráci a koordinaci mnoha pomocníků, neboť během operace je nutné kvůli oběhu krve držet krk a hlavu ve vzpřímené poloze, věnovat zvýšenou pozornost reakcím zvířete a řešit všechny dílčí požadavky veterinářů. Zákrok proběhl dle standardního protokolu, následně byl samec probuzen, za pomoci chovatelů se ihned postavil a začal v ubikaci přecházet. První dny po zákroku zůstával oddělený ve vnitřní expozici, dostával léky a byl intenzivně monitorován. Pátý den byl poprvé vypuštěn do venkovního výběhu s ostatními členy stáda, které kromě těchto dvou samců tvoří tři dospělé samice.
Kastrace splnila i výzkumný účel, po odebrání byla varlata předána týmu IZW Berlin, který se mimo jiné zabývá i problematikou reprodukce zvířat v zoologických zahradách. V nejbližších týdnech čeká stejný zákrok i druhého samce, přáli bychom si, aby byl stejně úspěšný jako v tomto případě. Nutno dodat, že u žiraf se jedná o zákrok poměrně komplikovaný, riziko úhynu během operace je vysoké a následná ošetření (jako např. u domácích zvířat) během rekonvalescence jsou téměř nemožná. I tak jsme se pro tuto variantu rozhodli, s tím, že díky kapacitě ustájení bude moci jeden ze samců v naší zoo zůstat. Po 35 letech chovu však bude stádo plnit pouze expoziční funkci.
zveřejněno: středa 11. dubna 2018 | V. Vrabcová
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):