Úhyn Kaly ještě jednou

Úhyn Kaly ještě jednou

Jak jsme informovali v krátké zprávě v úterý 5. února 2019, odešla další ikona naší zoo, slonice Kala. V naší zoo žila od 30. listopadu 1985, kdy letecky přicestovala z Vietnamu jako zhruba roční roztomilé slůně, které tehdy vzbudilo velkou pozornost, neboť se zároveň jednalo o prvního slona v historii zoo. Každopádně v naší zoo zanechala stopu, která nikdy nezmizí.

Fakt, že přišla v tak útlém věku o matku, se negativně projevil v průběhu života, stejně tak jako poranění přední končetiny, byť zahojené, ale způsobující nedostatečné prokrvování. Všichni chovatelé, kteří se u slonů vystřídali, se svojí péčí všemožně snažili o zmírnění všech handicapů, se kterými se musela potýkat. Pro správný vývoj z hlediska výživy, chování, psychiky apod. je však role matky a ostatních členů stáda zcela nezastupitelná. Souhrn více okolností přispěl k tomu, že její zdravotní stav nebyl ideální (nedostatečný růst, hormonální disbalance, změny na reprodukčních orgánech, problémy s končetinami apod.), což ji provázelo v podstatě po celý život. Díky zvýšené péči chovatelů a veterinárních lékařů, kteří se snažili využít všechny prostředky k zastavení či zpomalení celého procesu, se problémy dařily držet v přijatelných mezích.

Akutní problémy s končetinami vyústily v červenci loňského roku v operaci levé přední nohy, další zákrok proběhl na začátku prosince. Důvodem byl absces, který vznikl v blízkosti prstu a nehtu, přičemž rentgenová vyšetření prokázala pokračující rozpad prstních kůstek. S tím souvisely i další problémy jako záněty nehtového lůžka či meziprstních žláz, praskliny nehtů, hnisavé abscesy chodidel apod., které se přes veškerou péči veterinárních lékařů a chovatelů nedařilo uspokojivě léčit. Cílem zákroku bylo zabránit postupujícímu rozpadu článků prstů, odstranit patologickou tkáň v chodidle a zabránit opakujícím se bolestivým stavům.

Pooperační péče znamenala pravidelné převazy a aplikaci léků 3x denně. Denní režim slonů se ustálil, Kale byla věnována zvýšená pozornost a péče, ale dlouhodobě byl pozorován úbytek hmotnosti a ztráta svalové hmoty, takže se několikrát stalo, že ve stáji spadla a na nohy se postavila pouze s pomocí lidí a speciálních popruhů. Poslední pád byl osudný, došlo k němu ve venkovním výběhu v pondělí 4. února. Byl realisticky zhodnocen její zdravotní stav a padlo rozhodnutí o eutanázii, neboť docházelo k celkovému selhání celého organismu.

Další osud chovu slonů v ústecké zoo bude záležet na mnoha faktorech, na doporučení koordinátora chovu slonů v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a samozřejmě na jednání se zřizovatelem o finančních možnostech na vybudování odpovídajícího chovatelského zařízení. Delhi nemůže zůstat dlouhodobě samotná, protože sloni jsou stádová zvířata a osamocení je pro ně velmi traumatizující. Navíc byly s Kalou nerozlučné družky od jejího příchodu v roce 1987, takže nyní první týdny a měsíce ukáží, jak těžce bude tuto zásadní změnu snášet.

zveřejněno: úterý 12. února 2019 | V. Vrabcová

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě