TISKOVÁ ZPRÁVA

TISKOVÁ ZPRÁVA

Chov lachtanů by mohl nahradit chov návštěvnicky atraktivních tučňáků

Zoologická zahrada Ústí nad Labem se na základě vyjádření odborníků Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) rozhodla za stávajících chovatelských podmínek nepokračovat v chovu lachtanů. Tato zpráva jistě zarmoutí mnohé příznivce zoologické zahrady, kteří mířili do zoo také díky populárnímu cvičení, nejprve lachtana Hombrého, později jeho následovníka Moritze, který koncem roku 2014 bohužel uhynul.

Zoo vstoupila do jednání s Gerardem Meijerem ze Zoo Rhennen, který je vedoucím Evropské plemenné knihy (ESB) pro lachtany kalifornské. Ve svém vyjádření upozorňuje na fakt, že ústecké zařízení již nesplňuje prostorové požadavky pro chov lachtanů a doporučuje expozici buď využít pro menší druh zvířat či zásadně rozšířit, chce-li zoo i nadále chovat lachtany kalifornské. Odvolává se na směrnice pro chov lachtanovitých, ve kterých jsou mimo jiné uvedeny i rozměrové požadavky na zařízení pro chov této skupiny zvířat.

Zoo jako člen EAZA musí stanovisko vedoucího ESB respektovat, neboť je vázána etickým kodexem této prestižní organizace. Vedení zoo si také samozřejmě uvědomuje, že zařízení, které bylo vybudováno v osmdesátých letech minulého století, již neodpovídá moderním trendům v chovu zvířat. Lachtani jsou vysoce sociální zvířata, držet větší skupinu v těchto podmínkách není možné, neboť tak nejsou respektovány jejich přirozené potřeby. Trendem moderního chovu je sestavovat skupinu lachtanů v počtu 4 až 6 jedinců.

Nastává tedy otázka, co dál... Zoo si je vědomo, že ukončením chovu lachtanů ztratí jedno z nejpopulárnějších zvířat, ale zároveň považuje za nejdůležitější aspekt chovat zvířata v takových podmínkách, které odpovídají jejich životním potřebám. V praxi by to znamenalo zvětšit stávající zařízení 4x – 5x včetně vybudování dvou odstavných bazénů a prohloubení dna. Prostor, ve kterém se nyní expozice nachází, by takto rozsáhlou rekonstrukci neumožňoval a chovatelské zařízení pro lachtany by se celé muselo přemístit do jiné části zoo.

Vhodnější variantou je upravit tuto expozici pro jiný návštěvnicky zajímavý druh. Nabízí se možnost začít chovat skupinu tučňáků či pořídit velký druh vyder, což jsou také zvířata návštěvníky oblíbená a vyhledávaná.

I tak bude potřeba provést úpravy stávajícího zařízení, což je však podmíněno finančním a technickým zajištěním. Vzhledem k tomu, že se jedná o investiční akci, znamená rekonstrukce získání finančních prostředků, zpracování projektové dokumentace, vyhlášení výběrového řízení a další náležitosti. Snahou a přáním zoo je přivítat v příští sezóně nový druh, který se pro návštěvníky stane nejen stejným lákadlem, ale který se bude i rozmnožovat, což je jedním z cílů moderních zoologických zahrad.

Definitivní bude rozhodnutí nového ředitele zoo, který bude veškeré možné varianty konzultovat se zřizovatelem zoo.

zveřejněno: středa 11. února 2015 | Věra Vrabcová

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě