Novinka v naší zoo – kabar pižmový

Novinka v naší zoo – kabar pižmový

Ve čtvrtek 17. prosince v 10.00 hodin jsme oficiálně představili nový výběh pro asijské kopytníky a náš nejnovější přírůstek – samce kabara pižmového, který k nám dorazil před dvěma dny z německé Zoologické zahrady v Lipsku.

Výběh pro asijské kopytníky prodělal v posledních týdnech zásadní změny, díky finanční podpoře Nadace ČEZ jsme si mohli dovolit výměnu celého oplocení, vybudování stáje pro kabary a nového přístřešku pro muntžaky malé, doplnění výsadby dřevin ve výbězích a vybudování pozorovatelny pro návštěvníky zoo Je to dřevěná stavba, která je součástí výběhu a která umožní bezprostřední pozorování zvířat; bude ještě doplněna o vzdělávací a informační prvky. Slavnostního otevření se zúčastnila i mluvčí skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Soňa Holingerová, která připomněla dlouhodobou spolupráci a podporu naší zoo (bazén tuleňů, podpora chovu slonů a lvů...).

Rok a půl starý sameček kabara pižmového vzbudil náležitou pozornost a obdiv. Pokud pomineme to, že patří mezi vzácné chovance v zoologických zahradách (chovají jej pouze čtyři zoo v Evropě včetně Ústí nad Labem), i jeho vzhled je velice zvláštní. Charakteristickým znakem jsou špičáky dosahující délky až 10 cm, které mu dodávají jakoby upíří vzezření. Zadní končetiny jsou zhruba o třetinu delší než přední, což souvisí s jeho pohybem – spíše skáče než běhá, což sameček všem přítomným předvedl.

Kabaři jsou velice plachá zvířata, která reagují na rušivé vlivy, takže kvůli aklimatizaci zůstanou obě cesty do konce týdne uzavřeny. Případní návštěvníci jej mohou sledovat z povzdálí, popř. z cesty u vodních ptáků na protějším svahu. Zatím vypadá, že si na nové prostředí rychle zvyká, nejen na nový výběh, ale i na krytou stáj, kde se také zdržuje. Tento druh na nás klade také vyšší nároky co se týče krmení, jednou z důležitých komodit je např. lišejník. Jeho další potravou v přírodě je tráva, mech, výhonky, listy, pupeny či houby.

Co se týče budoucnosti, je to velká výzva, protože nepříbuzné samice v Evropě k dispozici nejsou. Možností je navázat spolupráci se záchrannými stanicemi v Rusku, takže nyní intenzivně jednáme o dovozu 2-3 samic, což je však dlouhodobá a složitá záležitost. V přírodě mají početní stavy kabarů klesající tendenci, protože se stávají obětí pytláků. Ti je ilegálně loví kvůli pižmu, které je vyhledávané jako velice ceněná substance při výrobě parfémů a mýdel či používané v tradiční čínské medicíně.

zveřejněno: čtvrtek 17. prosince 2015 | Věra Vrabcová

foto
foto
foto

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě