Chovem vzácného jelena bělohubého se může pochlubit pouze šest zoologických zahrad v Evropě, proto je narození dvou mláďat na začátku července velkým úspěchem!
Podle oficiálních údajů ARKS se v loňském roce (2009) v celé Evropě narodilo pouze šest mláďat, z toho polovina v naší zoo! Zároveň jsme co do počtu zvířat druhým největším chovatelem na našem kontinentu, hned po Tierparku Berlin. Naše zoologická zahrada chová tento druh od roku 2000, letos tedy uplynulo přesně deset let, kdy do zoo přišla první zvířata. Nejprve dorazili z Tierparku Berlin dva samci – Amur a Timur, které v následujících dvou letech doplnily tři samice, jedna původem ze Zoo Rotterdam (Sofie) a další dvě opět z Berlína. První odchov se podařil v roce 2003, kdy se narodila samička Sára. Od té doby se zoo může pochlubit devíti úspěšnými odchovy.
Letošní rok je ve znamení dvojitého úspěchu – 4. a 6. července došlo k porodům dvou mláďat zatím neznámého pohlaví. Stejně jako evropští jeleni i tento druh svá mláďata odkládá na klidném místě a samice se k nim pravidelně vrací na kojení. První mládě (4. července) se narodilo v dopoledních hodinách u krmiště, kde zůstalo do večera, pak si je matka odvedla do horní části výběhu. Druhé mládě se narodilo během noci, neboť ráno (6. července) je při kontrole chovatelé objevili odložené ve výběhu, ale překvapivě se s ním matka druhý den přišla asi na dvě hodiny pochlubit ke krmišti, což je trochu neobvyklé. Podle našich zkušeností mláďata zůstávají odložená 2 – 3 týdny a až po této době je samice přivádějí ke stádu.
Vzhledem k úspěchům deseti let, kdy se stádo postupně rozrostlo na celkový počet jedenácti kusů, zoo v loňském roce pořídila nového samce, neboť nastává problém s příbuzností. Mladý dvouletý samec Kailas pochází opět z Tierparku Berlin a s mladými samicemi by měl vytvořit nové stádo. Problémem je však prostor, či lépe řečeno dostatek finančních prostředků, které jsou potřeba na oplocení a úpravu celého výběhu.
Jelen bělohubý je jedním z 51 druhů jelenů, je výjimečný co se týče rozlišení od ostatních. Má bílé okruží okolo nozder a tlamy, od toho dostal své jméno nejen v češtině, ale i v angličtině a jiných jazycích včetně vědeckého názvosloví. Typické jsou také bílé skvrny na bázi uší. Jeho domovem je pouze Tibetská náhorní plošina, kde žije v horských oblastech v nadmořských výškách až 5.000 m n. m. Do evropských zoologických zahrad se první zvířata z Číny dostala až v roce 1986.
zveřejněno: pondělí 12. července 2010 | Věra Vrabcová
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):