Mládě supa himálajského

Mládě supa himálajského

Musíme se pochlubit – podařil se nám opravdu výjimečný odchov! V neděli 29. května se v líhni po 56denní inkubaci vylíhlo mládě supa himálajského. Pár těchto ptáků chováme od roku 2003, první pokus o hnízdění proběhl v roce 2007, ale až v letošním roce byl završen úspěchem!

Samice snášela vejce pravidelně, ale potýkali jsme se s neúspěchem během sezení, buď samec či samice při střídání vejce rozbili nebo nastaly problémy během poslední fáze inkubace a mládě se nevyklubalo. V letošním roce jsme první vejce snesené 6. března odvezli kolegům do liberecké zoo, kde mají největší zkušenosti s chovem dravých ptáků. Vejce bylo umístěno do líhně a po příchodu na svět bylo mládě podloženo pod náhradní matku, osvědčenou samici supa hnědého, aby odchov probíhal bez asistence člověka. Naše samice snesla 2. dubna další vejce, na kterém střídavě seděli oba rodiče a které jsme pečlivě sledovali a průběžně vážili. Ke konci inkubace (46. den) jsme zjistili, že hmotnost se snižuje pomaleji než je standardní, proto jsme vejce umístili do líhně s každodenním dozorem. Den „D“ nastal 29. května, kdy se po třídenním snažením dostalo na svět mládě. Bylo téměř holé, ale oči mělo otevřené a dobře reagovalo, po zvážení mělo hmotnost 199 g. První den trávilo zbytky žloutkového vaku a druhý den jsme je začali opatrně krmit kousky myších holátek, které byly  kvůli lepšímu trávení namáčené v Pancreolanu. Denní dávka činila zhruba 1/3 hmotnosti mláděte a byla rozdělena do pěti přídělů, zároveň jsme při každém krmení kontrolovali, zda má prázdné volátko, aby nedocházelo ke kvašení potravy. Pokaždé jsme je zvážili a zapisovali denní přírůstky.

Devátý den bylo mládě přestěhováno do samostatné místnosti přepažené tmavou látkou, aby nedocházelo k žádnému kontaktu s člověkem. Vytvořili jsme mu hnízdo podobné jako v přírodě, z klacíků, mechu a peří, vedle něj se na monitoru promítají záběry rodičů na skutečném hnízdě, akustickou kulisu tvoří zvuky z přírody a celý prostor je monitorován průmyslovou kamerou s přenosem do manipulační místnosti chovatelů. Co je však nejdůležitější, že krmení probíhá pomocí makety supí hlavy, takže lidský faktor je z odchovu zcela vyloučen. Četnost krmení byla postupně snižována, dnes již mládě dostává potravu 2x denně, myší holátka vystřídaly drobnější myšky a malí potkani. Je také pravidelně sledována hmotnost, při posledním vážení v sobotu 9. července se ručička ustálila na hodnotě 4,5 kg. Mládě se již ozývá, hraje si s klacíky či peřím, reaguje na atrapu a po každém krmení se spolu s „matkou“ kontaktují a probírají.

Podle údajů www.isis.org chová tento druh v Evropě pouze 16 institucí v počtu 43 zvířat, z toho 23 samců, 14 samic a 6 jedinců neurčeného pohlaví. V posledních 12 měsících se vylíhlo pouze jedno mládě v jedné francouzské zoo, takže naše dvě mláďata jsou obrovským úspěchem evropského významu. Podle našich údajů se jedná o historicky první odchov tohoto druhu v naší republice.

zveřejněno: úterý 12. července 2016 | Věra Vrabcová

1. den 1. den
3. den 3. den
9. den 9. den

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě