Mláďata zoborožců vrásčitých

Mláďata zoborožců vrásčitých

V červenci opustila hnízdní dutinu tři mláďata zoborožců vrásčitých. V Evropě jsou za poslední rok zaznamenány pouze tři odchovy, a to v Zoo Ústí nad Labem, Zoo Rhenen a Zoo Paignton. Třemi mláďaty se můžeme pochlubit jen my, zbývající dvě zoo mají po dvou jedincích.

Kromě tří vyjmenovaných zoo jsou v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) k vidění pouze v 17 institucích. Celkový počet zvířat je 47 jedinců, z toho je 24 samců, 19 samic a 4 ptáci dosud nezjištěného pohlaví. Naše zoo začala chovat pár těchto asijských opeřenců charakteristických svým dlouhým výrazným zobákem v roce 1992. Zpočátku si ptáci na sebe několik let zvykali, až vytvořili harmonický pár. První odchov se datuje k roku 2001, kdy se vyklubalo jedno mládě, první v dlouhé řadě. Od té doby hnízdili poměrně pravidelně, i když ne všechna mláďata se podařilo odchovat. V rámci Evropských chovných programů (EEP) pak naše odchovy odcestovaly do takových zoo jako je např. Zoo Jersey, Zoo Paignton, Zoo Alphen, Zoo Bristol a další.

Hnízdění našich zoborožců má ustálená pravidla. V expozici mají připravený velký dutý kmen, do kterého jsme kvůli kontrole instalovali kameru. Ta nám umožňuje sledovat celý průběh odchovu, aniž bychom ptáky sebemíň rušili. Samice před kladením vajec zaleze do dutiny a připravuje si podestýlku, přizdívá vstupní otvor směsí hoblin, ovoce a vařených brambor, která postupně ztuhne na pevnou hmotu podobnou korku. Samec jí úzkým otvorem podává krmení a samice po několika dnech snáší vejce, většinou bývají jedno až tři. Letos se vskutku zadařilo – samice postupně snesla na začátku května tři vejce a po téměř měsíční inkubaci se všechna mláďata vylíhla. Zpočátku jsou holá, postupně opeřují a rostou jako z vody, takže ke konci již mají problém, jak se do dutiny vejít. Když zhruba po dvou měsících opouštějí hnízdní dutinu, vypadají podobně jako dospělí jedinci.

Po celou dobu je samice zazděná tak, že zbývá jen úzký otvor, a samec jí nosí krmení. Po vyklubání mláďat se množství i frekvence zvyšuje a během jejich růstu se má samec co ohánět. Hodně důležitá je i pestrost krmné dávky, která obsahuje nejen rostlinnou, ale i živočišnou složku v podobě myších holátek a vařených vajec. Velké procento potravy tvoří měkké ovoce jako je hroznové víno, banán, kiwi, třešně, višně, mango, papaya, hruška, žlutý meloun a celá řada dalších druhů, které jsou k dispozici, v oblibě mají i rajčata. K tomu se přidávají speciální kuličky pro plodožravé ptáky.

Jedinou nevýhodou pro návštěvníky naší zoo je to, že tyto impozantní ptáky neuvidí, protože kvůli klidu pro hnízdění jsou umístěni v zimovišti. V areálu zoo dosud nebylo vybudováno chovatelské zařízení, kde by mohla být umístěna odchovaná mláďata. To by se nyní mohlo změnit vybudováním voliéry na místě tzv. „bažantnice“, což byly klícky postavené v 70. letech minulého století nejprve pro bažanty, později pro menší kočkovité šelmy. Tato expozice podléhající zubu času byla před několika týdny strhnuta a na jejím místě by měla časem vyrůst expozice ptáků jihovýchodní Asie, kde by dominantním druhem byli právě tito zoborožci.

zveřejněno: pondělí 22. srpna 2016 | Věra Vrabcová

Samec krmí samici v hnízdní dutině Samec krmí samici v hnízdní dutině
Samice s mláďaty Samice s mláďaty
Rodinka je pohromadě Rodinka je pohromadě

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě