Mláďata drápkatých opiček

Mláďata drápkatých opiček

pondělí 25. února 2013

Dalšími mláďaty letošního roku se stala dvojčata u tamarínů pinčích a jedno mládě u lvíčků zlatých, lze je pozorovat v pavilonu exotária od prvního dne po narození.

U lvíčků zlatých, nádherných opiček, které skutečně dělají výrazným zbarvením čest svému jménu, se opět projevily při odchovu problémy. Narodila se totiž také dvojčata, ale vzhledem k tomu, že samička bývá ze svých mateřských povinností poněkud vyděšená a nechová se jako zkušená matka, jedno z mláďat nepřežilo. Do péče o zbývající mládě se zapojují i ostatní členové rodiny. Ta momentálně čítá pět jedinců – rodičovský pár a jejich tři potomky – jednoho dvouletého a dva roční. Dvě starší mláďata, která také tito rodiče odchovali, musela být oddělena a návštěvních je mohou vidět ve společné expozici s našimi lenochody.

Další druh, tamarín pinčí, je velice nápadná opička s bílou hřívou dlouhých chlupů na hlavě. Také tato skupinka se skládá z rodičovského párů a různě starých mláďat, s nejmladšími dvojčaty je jich celkem šest. Péče o potomky probíhá podobně jako u lvíčků, zde se stará nejvíce táta a starší bráška, kteří se střídají s maminou. Ta byla po porodu hodně unavená a uvítala jejich pomoc, většinou každý z nich střídavě nosil jedno mládě. Ta vypadají po narození jako šedivé myšky a mnohdy je těžké je v dlouhých chlupech dospěláků zahlédnout.

Drápkaté opičky jsou všeobecně ohroženy zejména kácením jihoamerických deštných pralesů a ztrátou svého přirozeného prostředí. Lvíčkové se vyskytují pouze na malém území v Brazílii ve státě Rio de Janeiro. Díky ochranářským úspěchům a mnohaleté systematické práci řady institucí byl tento druh v Mezinárodní červené knize ohrožených druhů zvířat v roce 2003 přesunut z kategorie „kriticky ohrožený“ do kategorie „ohrožený“, jeho populace čítá zhruba 1.000 jedinců, ale je třeba pokračovat v jeho ochraně. Tamarín pinčí je na tom hůř, je zapsán v kategorii „kriticky ohrožený“ a jeho populace má klesající tendenci. Jeho domovem je jihoamerická Kolumbie, kde čelí přeměně tropických deštných pralesů v zemědělskou krajinu a velkému tříštění souvislých ploch pralesů na malé segmenty, které nejsou vhodné pro zachování životaschopné populace.

zveřejněno: pondělí 25. února 2013 | Věra Vrabcová

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě