Česko-filipínská expedice zakončena mezinárodním úspěchem

Česko-filipínská expedice zakončena mezinárodním úspěchem

Český objev velemyši dinagatské pomohl rozběhnout ochranářské aktivity na filipínském ostrově Dinagat. Významný je fakt, že ministryně životního prostředí Gina Lopez na nedávné tiskové konferenci oznámila zákaz činnosti těžařských společností v oblastech vodních zdrojů, což je palčivé téma především na ostrově Dinagat.

Velemyš dinagatská patřící mezi největší hlodavce světa žije pouze na malém filipínském ostrově Dinagat. V roce 2012 byla českými vědci znovuobjevena po dlouhých 37 letech, když už byla považována za vyhynulou. Tento úspěch pomohl rozpohybovat ochranářské aktivity zaměřené na tento i jiné kriticky ohrožené druhy. Koncem roku 2016 se uskutečnila česko-filipínská expedice s cílem zmapovat a vyhlásit chráněná území na ostrově Dinagat, kde doposud žádná chráněné oblasti nejsou. Čechům se nejen podařilo opět po pěti letech spatřit a zachytit na kameru velemyš dinagatskou, ale vůbec poprvé pořídit fotografii a video dalšího vzácného druhu, srstína dinagatského.

Velemyši jsou velmi zajímaví myšovití hlodavci, s délkou těla  30-70 cm, žijící pouze na Filipínách. Jsou to noční stromová zvířata. Velemyš dinagatská (Crateromys australis) je z nich nejméně probádaná. Doposud byla známá pouze z jednoho jediného odchytu v roce 1975. Od té doby po ní pátralo mnoho vědeckých expedic, bohužel bezúspěšně. To se změnilo začátkem roku 2012, kdy byla znovuobjevena českou zooložkou Miladou Řehákovou a jejím manželem. Ztracený druh byl vědecky zdokumentován a přímo v terénu byly pořízeny fotografie a první videonahrávky velikého šedohnědého hlodavce s nápadným chlupatým černobílým ocasem. Tento druh žije pouze na malém ostrově Dinagat, na Filipínách, kde těžba dřeva a nerostných surovin představují obrovskou hrozbu pro místní přírodu. Proto je velkým úspěchem, že toto znovuobjevení pomohlo rozběhnout ochranářské aktivity a nastartovat projekt zaměřený na zmapování a vyhlášení celkem 1000 ha chráněných území na ostrově Dinagat. V listopadu a v prosinci 2016 proběhla česko-filipínská expedice. Téměř po pěti letech se podařilo ve stejné lokalitě opět zdokumentovat velemyš dinagatskou či nártouna filipínského, dinagatského poddruhu. Kromě toho se podařil další unikátní úspěch, a to pomocí fotopasti zachytit vzácný druh srstína dinagatského, příbuzného našim ježkům, což je vůbec první záznam živého jedince v přírodě.

RNDr. Milada Řeháková, vědecká pracovnice Zoologické zahrady Ústí nad Labem a zakladatelka projektu Tarsius zaměřeného právě na ochranu filipínské fauny, zdůrazňuje: “Jsem velmi potěšena, že iniciativa mapování a vyhlášení chráněných území vycházela z filipínské strany a že se na něm mohu podílet. Velemyš dinagatská je velmi jedinečný druh, který žije jen na tomto jediném kousku planety a zaslouží si naši ochranu.“

zveřejněno: pátek 17. února 2017 | Milada Řeháková

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě