Češi zachraňují

Češi zachraňují

Česká televize již od 6. září 2018 uvádí každý čtvrteční večer nový přírodopisný šestidílný cyklus s příznačným názvem Češi zachraňují, na kterém se spolupodílela i Zoo Liberec a nadační fond CCBC (Česká koalice pro ochranu biodiverzity).

Poslední šestý díl, který bude odvysílán právě dnes 11. října, je věnován ochranářskému projektu Pesisir Balikpapan. Ten je již od roku 2007 spojený se jménem vědeckého pracovníka naší zoo a mezinárodně uznávaného primatologa Stanislava Lhoty, který vždy několik měsíců v roce pobývá v Indonésii, konkrétně na ostrově Borneo v oblasti Balikpapanského zálivu. Vlajkovým druhem projektu se stal zvláštní primát kahau nosatý, endemit Bornea, který je vázán na mangrovové porosty v oblasti zálivu. Nejen o něm se bude v dokumentu vyprávět, ale také o hrozbách, kterým v současné době bornejská příroda čelí, o práci dobrovolníků a tamních ochranářských organizací, o jednáních s vládními úředníky a pracovníky místní samosprávy.

Na vzniku dokumentu téměř tři roky spolupracovala se scénáristou a režisérem Zdeňkem Suchým také Zoo Liberec a nadační fond CCBC, který zastřešuje šest projektů na ochranu světové biodiverzity a sedm projektů na rozvoj místních komunit po celém světě. Diváci se vydali společně s průvodcem, známým zpěvákem, entomologem a fotografem Danem Bártou po stopách ohrožených druhů zvířat žijících na různých místech naší planety. Každý díl byl věnován jiné zemi a jinému českému terénnímu přírodovědci, který svůj život zasvětil ochraně tamní přírody a neúnavně usiluje o záchranu posledních populací ohrožených druhů žijících v dané oblasti. Dokument přináší svědectví o životě Čechů žijících tisíce kilometrů od svých domovů, kde založili fungující projekty na ochranu přírodního bohatství. Spolupracují s místními komunitami, bojují s úředníky a politiky, shánějí finance a často žijí v pro nás nepředstavitelných podmínkách.

Jednotlivé díly jsou natočeny formou zábavného cestopisu a diváci se v nich dozvědí, jak Češi zachraňují mořské želvy v Indonésii, antilopy Derbyho v Senegalu, orlosupy v Evropě, zubry u nás v České republice, zoborožce na Filipínách nebo kahau na Borneu. „Posláním moderních zoologických zahrad už není jen ukazovat a vystavovat exotická zvířata, jako tomu bývalo kdysi, ale zoo mají funkci především ochranářskou. Kromě záchrany ohrožených druhů v lidské péči se stále více věnujeme i ochraně živočichů ve volné přírodě a snažíme se zabránit jejich vyhubení v jejich přirozeném prostředí. Veřejnost zatím bohužel o těchto našich významných ochranářských aktivitách moc neví. Jsem velmi rád, že je nyní můžeme veřejnosti představit i díky České televizi a tvůrcům tohoto nového cyklu,“ říká David Nejedlo, ředitel Zoo Liberec a odborný poradce seriálu.  „Sleduji ochránce přírody už dlouho. Obdivuji zarputilost, s jakou se vrhají do zdánlivě ztracených zápasů. Je to těžká a nekončící práce, které tito lidé obětují téměř vše. Možná je to pošetilé, ale má to smysl," dodává režisér Zdeněk Suchý.

Článek byl zpracován na základě tiskové zprávy CCBC vydané dne 30. 8. 2018

zveřejněno: čtvrtek 11. října 2018 | V. Vrabcová

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě