Stručný souhrn výsledků geologického průzkumu, celková zpráva je zveřejněna na konci článku.
Odborný garant Zuzana Vařilová
a) Průzkum v terénu (soupis a stav zachování geologických prvků – stručný přehled; řazeno dle významnosti)
b) Posouzení stávající hodnoty areálu
Neživá součást Lumpeparku je kombinací lokálních hornin a ze vzdálených (často již nevyužívaných) ložisek dovozeného horninového materiálu, který je v daném objemu a stupni zachování na jednom místě nevídaný. V současné době jsou geologické zajímavosti částečně na původním místě (Grotta, hrádek, pozůstatek Krakonošova lesa, roklinka) a částečně přemístěny v rámci realizovaných terénních úprav v areálu zoologické zahrady (ohlazené bazalty, jednotlivé araukarity a další). Většina dochovaných geologických prvků je svých charakterem unikátní a nelze je (nebo lze jen velmi těžko) nahradit ze současných zdrojů. Značná část původního objemu importovaných hornin známá z dobové fotodokumentace je pravděpodobně skryta pod navážkou, případně byla použita do dílčích staveb nebo byla dokonce rozkradena. I přes tuto značnou početní redukci počtu exponátů (vlivem zmiňovaných přestaveb zoologické zahrady v druhé polovině minulého století) tvoří zdejší kolekce unikátní celek v dobrém stavu. I proto je nutné zajistit řádnou evidenci a ochranu všech existujících reliktů areálu Lumpeparku, včetně jejich prezentace veřejnosti.
c) Návrh způsobu zachování nebo ošetření jednotlivých prvků
U romantických staveb z travertinu (hrádek, jeskyně) je doporučeno zadat statický posudek. V případě zpřístupnění jeskyně bude nutná komplexnější oprava a revitalizace interiéru. Otázkou zůstává míra obnovy původních romantických prvků areálu (např. vodopád, umělé krápníky či výzdoba v jeskyni). Variantním řešením je využití moderních technologií a původní stav prezentovat „pouze“ pomocí virtuální reality a dochovaných dobových fotografií. Žádoucí je též úprava přístupových cest k oběma zmiňovaným památkám „v duchu Lumpeparku“, tedy s max. využitím přírodního kamene.
Samostatné velké bloky hornin (např. ohlazené čediče) navrhuji umístit na původní lokace, případně jiná vhodná místa. Dále z celého areálu zoologické zahrady vysbírat drobné kameny související s původním areálem (travertiny, zkamenělá dřeva), která jsou nejen součástí okrasných skalek, ale často i volně rozeseté v zeleni mezi cestami a výběhy.
Na nevyužité cestě vedle Trpasličího hrádku lze ze souborů původních hornin vytvořit naučnou stezku prezentující původní prvky Lumpeho areálu s informačními cedulemi k jednotlivým druhům hornin a jejich původu. Na vybraných místech navrhuji odstranit pokryvnou vegetaci (případně i navážku) a zpřístupnit tak původní kamenné chodníčky, schody a zídky známé z historických fotografií (např. stezky kolem jezírka).
Přírodní výchozy deskovitě odlučného trachytu je nutné posoudit z hlediska stability a rizika opadu dílčích částí skal. Nezbytný je v těchto partiích výřez vzrostlých náletových dřevin.
zimní sezóna: říjen - březen
od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:
zavřeno Horní pokladna:
od 9.00 do 16.00 h Pavilony:
do 17.00 h Areál zoo:
více
120 Kč Dospělí:
60 Kč Děti, studenti, důchodci:
310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):